Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-ранното установяване на състояние е равнозначно на по-голям шанс за развитие

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Две деца с една и съща диагноза от спектъра могат да се различават съществено в развитието си

| Интервю
Снимка: unsplash.com
Чуй новината! Чуй новината:

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години.

Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в Александровска болница. Там се намира единствената в страната университетска структура по детско-юношеска психиатрия.

В навечерието на Международния ден за информираност за аутизма д-р Маслинкова и психологът Александра Антонова споделят, че колкото по-рано се установи такова състояние, толкова по-голям шанс има за развитие на потенциала на детето.

Избягване на очния контакт, затруднено общуване между родителя и детето – тези белези на аутизма вече са добре познати на семействата у нас. При някои деца те се проявяват още преди да са навършили една година. И въпреки че все повече родители следят за тях, решението им да потърсят обяснение отнема време, отчита д-р Десислава Маслинкова, като цитира проучване, направено сред семействата на 200 деца пациенти на клиниката. Според тези данни около 60% от родителите са забелязали трудности в развитието на детето между годинка и две, но средната възраст, на която идват в клиниката, е между три и половина и четири години.

Снимка: Александровска болница

Много труден процес е да се приеме, че при детето може да има проблем. Особено при малко дете надеждата, че то ще израсне проблема, е голяма, като това се подкрепя от семейната общност. Личните лекари обръщат внимание повече на физическото развитие на детето. Стигмата за психиатричното разстройство продължава да бъде много голяма, споделя наблюденията си д-р Маслинкова.

Детските психиатри все пак разчитат на личните педиатри, които имат най-чест контакт с децата. А колкото по-рано се установи състояние от аутистичния спектър, толкова по-големи са възможностите за развитие, категорични са специалистите.

"Както учи детето до 5-годишна възраст, с тази сила, интензитет и ефективност, никога вече не успява да го направи. Учим до края на живота си, но качеството в ранната възраст е голямо", изтъква д-р Десислава Маслинкова.

Снимка: Александровска болница

По данни на Световната здравна организация едно на сто деца е с аутизъм, като състоянията са разнородни. В поставянето на диагнозата участват и психолози, които след това обучават родителите да стимулират развитието на децата, разказва Александра Антонова. Важно е възрастните да разбират какво иска да изрази детето, да опознаят силните му страни и основните му затруднения.

"Децата с аутизъм имат много страхове от околната среда. Те се чувстват по-защитени в по-тиха среда, с по-малко хора, които имат по-предвидимо поведение. Те разчитат възрастният да ги разбира, да се адаптира към техните нужди и потребности и така да моделира ситуациите, че детето да си остане разбрано, да се чувства спокойно." 

По какъв начин ще се развият основните умения на дете с аутизъм е непредвидимо, допълва Александра Антонова. Тя твърди, че на всеки етап от развитието си децата имат нужда от консултиране и от терапия. Не бива родителите да остават дълго време без подкрепа, подчертава тя.

Две деца с една и съща диагноза от спектъра могат да се различават съществено в развитието си, подчертава д-р Маслинкова. А то зависи от биологично заложените способности и от средата.

Снимка: Дневен център Усмивка

Има много проучвания за деца, диагностицирани с аутистично разстройство под 2-годишна възраст. На 16-годишна възраст 9 на сто от тях вече не покриват критериите за този тип разстройство. Единият фактор са добрите когнитивни и интелектуални възможности на тези деца, а другият е ранното начало на интервенциите.

Според различни проучвания, цитирани от д-р Маслинкова, между 50 и 75 процента от децата с аутизъм имат изоставане в развитието си. Често, след като чуят оценката на способностите на детето, родителите я питат: моето дете ще бъде ли като останалите?

"Важно е родителите да разберат, че имат прекрасни деца, които имат затруднения и трябва да бъдат подкрепени. Колкото по-рано, толкова по-добре." 

Родителите да изпробват алтернативни начини за общуване с детето, ако то не се научи да говори до 5-годишна възраст, съветва Александра Антонова. Например системата за комуникиране чрез картини PECS или устройства, които говорят вместо детето. Защото когато детето остане невербално, то се сблъсква с неразбирането на света около себе си.

Според д-р Маслинкова високите технологии са шанс за развитие, ако се прилагат адекватно.

"Но ако са използвани просто да успокоят детето или да го ангажират по-дълго време в някаква област – стереотипно да прави някакви неща, това не е добре."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
OSZAR »