"Няма по-специален етап от живота ни от ранното детско развитие. Ние не си спомняме какво се случва през първите две години, но мозъкът е толкова зает да се развива, да създаде солидна основа за в бъдеще – и точно този период е критичен."
Това обясни в интервю за БНР Снежана Радева, директор на програмата "Ранно детско развитие" в УНИЦЕФ.
Имаме около 50 000 раждания годишно, а от тях над 7000 деца имат проблеми в развитието. За около 10-15% от децата не се случва типичното развитие, което очакваме, а това носи огромно натоварване на родителите. Затова е важно да има програми като "Заедно от началото", от която става част и Васко, посочи тя.
Програмата за ранна детска интервенция засега работи в Нова Загора и Хасково. Целта е първо затрудненията в развитието да се идентифицират рано, защото при част от децата това не е толкова видимо. Ядрото на програмата са специалистите, които не правят терапия, а работят със семейството. Третият елемент е възможността детето да се включи в услуга за ранно образование и грижа – ясла и детска градина.
"Програмата дава изключителни резултати – това един родител да има предвидимост, да има усещането, че знае как да подкрепя детето си. Част от медицинските състояния няма как да бъдат преодолени, но това детето да е самостоятелно, да говори, да казва на майка си, че това е тя, да може да се включи в детска градина – това е безценно. Много голяма част от затрудненията в развитието могат да бъдат преодолени именно в този критичен прозорец и детето до голяма част да развие своя потенциал", изтъкна Радева.
Важно е да има добро споделено разбиране – както у родителите на деца, които имат някакви затруднения - че те не са виновни за състоянието им, така и сред родителите на тези деца, които ще бъдат "ощипани" от дете със специални потребности, коментира Снежана Радева в предаването "Хоризонт до обед".
Тя цитира проучване, според което една част от родителите на деца с типично развитие се притесняват от децата със СОП, а друга част ги смятат за "дефектни", което е притеснителен сигнал.
Програмата на УНИЦЕФ ще бъде разширена в други общини, увери тя. По думите ѝ, чрез дарения програмата ще може да се разгърне на повече места.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..