Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да разпознаем некоректните туроператори?

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Потребителите стават жертви на измамни оферти, особено онлайн - оферти

Снимката е илюстративна
Снимка: Ройтерс

Мечтаем да посетим непознати страни или екзотични дестинации, да имаме пълноценна почивка или обогатяваща екскурзия. Попадаме на изскачащи реклами, на оферти в социалните мрежи, които привличат вниманието с красиви снимки и с изгодни цени. Но понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата.

Днес разказваме за един скрит, но много съществен проблем в туризма - сивият сектор. Това са онези случаи, когато пътувания се организират без необходимите регистрации, без договори, без застраховки и понякога дори без никаква отговорност към потребителя, дори чисти измами. 

Павлина Илиева
Този проблем засяга не само потребителите на пътувания, от него страдат коректните фирми в бизнеса. От една страна се руши доверието от клиентите, които започват да се съмняват във всичко. При измамите в някои случаи се присвоява и фирмена информация.

Как да се ориентираме сред многото предложения, как да разпознаем некоректните туроператори?

Какво да изискваме като потребител и най-вече - как да не се превърнем сами в част от сивата икономика като без да осъзнаваме, че като заплащаме всъщност я подкрепяме, разказа за БНР Павлина Илиева – председател на "Обединение Бъдеще за туризъм".

Проблемите със сивия сектор в туризма не свършват само с нерегистрираните агенции или липсата на договори и платежни документи

Все по-често потребителите стават жертви на измамни оферти, особено онлайн- оферти, които изглеждат примамливо и професионално, но зад тях често стои мнима фирма или некоректен туроператор.

Габриела Руменова, създател на платформата

Как да разпознаем, че нещо не е наред, и какво да направим, ако вече сме попаднали в капан, сподели Габриела Руменова – създател на платформата "Ние, потребителите".

Случва се да няма документи, да липсва застраховка, дори и хотелът да се окаже съвсем различен от обещаното. А понякога самите клиенти - в търсене на най-ниската цена - несъзнателно се превръщат в съучастници в сивата икономика.

Игнат Арсенов
Темата за сивия сектор в туризма няма как да бъде изчерпана без поглед от институцията, която има пряко отношение към защитата на правата на потребителите. Всяка година Комисията за защита на потребителите получава десетки сигнали за некоректни туристически оферти, нелоялни търговски практики, отказ от обезщетения и други нарушения.

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП.

Колко често се получават сигнали и жалби, свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните години, разказва Арсенов.


По темата слушайте в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27
OSZAR »