Пред Радио София директорът на ОКИ-Красно село Ивелина Кючукова обясни, че вече повече от година, при тях се организират образователни лекции. Целта е да се засегнат основни елементи от българската история.
"Далече сме някакви строго научни лекции. Тъй като българските и подрастващи, и възрастни напоследък пренасят дискусията в онлайн пространството, а много от твърденията там са лишени от всякаква научна стойност, целта ни беше на достъпен език, да разкажем на широката публика за важни моменти и елементи от българската история, както и за историята и цивилизациите, които са преминали през нашите земи. Опитваме се да са свързани с някакво събитие, което е за месеца. Аз гледам непрекъснато някакви форуми и се учудвам как хората нямат елементарни познания между това какво е глаголицата, какво е кирилицата, кой, как ги е създал, как се разпространяват тези ръкописи“, каза Ивелина Кючукова по повод предстоящата лекция.
Що е глаголица; Какво знаем за тази писменост и откъде води своето начало; Къде се разпространява и какво следва след нея са само част от акцентите в лекцията.
Пред Радио София доц. Десислава Найденова сподели, че през последните години учените от България и от света са доказали, че глаголицата и глаголическото писмо са продължили да съществуват в пределите на Българската средновековна държава и на Балканите.
"Това е в дълъг хронологически период до 14 век, а и по-късно, за разлика от старите тези, във връзка с които се смяташе, че през 893 г. се е състоял един събор в Преслав и на него владетелският двор е утвърдил като официално писмо на Българската държава – кирилицата. Тези теории вече отдавна са преодолени“, посочи доц. Найденова.
Тя добави, че глаголицата е неоспорима част от българското културно и национално-историческо наследство.
"Чисто калиграфски, кирилицата наподобява гръцкото писмо. Преди години на една конференция, единият от докладчиците направи уъркшоп, на който се опита да покаже как много по-лесно ръката пише на кирилица, отколкото на глаголица", изтъкна доц. Найденова.
Какво още можете да разберете на предстоящата на 27 май лекция в ОКИ-Красно село, можете да чуете в звуковия файл.
"Форум“ тази седмица продължава с коментаторите Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те коментираха различни теми от деня: - Спор между "Възраждане" и депутата от ПП-ДБ Манол Пейков прекъсна пленарното заседание днес..
На прага на летния сезон започва информационна кампания за превенция на "домовите кражби”, която ще се проведе в периода 1 юни – 30 септември. Инициативата е на Националния съюз на ключарите в България и се провежда със съдействието на Главна дирекция "Национална полиция”, Столичната дирекция на вътрешните работи, дирекция "Сигурност“ към..
Фабрицио Паризи и Тихомир Митов-Тимас , представиха в радио ефира своята колаборация на песента “The Ghosts Behind“, която има история назад във времето, също както и житейският път на Фабрицио, който започва от Швейцария, Базел, където е роден. По-късно Рим, градът на баща му, след това Русе, където учи в музикално училище, Милано, Венеция..
В последните години темата за еврозоната буди различни дискусии. Дезинформацията около приемането на единната европейска валута у нас е един от основните проблеми, пред който е изправено обществото. Преди дни Икономическият и социален съвет на Република България проведе дискусия на тема "Финансовата грамотност като фактор за инвестиции, доходи и..
Мая Цанева от сдружение "Безопасни детски площадки" разказа пред БНР-Радио София за подета инициатива в с. Слатино, община Бобошево, с цел изграждането на спортна площадка в подкрепа на Пенсионерски клуб "Здраве". "Оттам ни потърси председателят на клуба и ни изпрати видеопослание как възрастните хора спортуват", посочи Цанева. По..
Намаляване на случаите на домови кражби у нас отчитат от Националната полиция. От МВР допълват, че е важно хората да наблюдават ставащото в блоковете, когато знаят, че съседите им отсъстват, както и да осигурят входовете на жилищата си с добри заключващи механизми. Инспектор Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция" обясни, че в..
Преди година и половина в родно издателство се ражда идеята да се създаде книга за Черно море. Обединява ги едно убеждение - че за да обичаш природата, трябва първо да я познаваш. Не абстрактната природа, а тази, която е съвсем близо до нас. "От опита ни по книжни изложения по света знаехме, че има прекрасни примери за детски издания, които..