Рождената дата на емблематичния поет и музикант е 21 май и тази пролет той трябваше да празнува 60 г., но съдбата реши да прекъсне полета на основателя на Нова Генерация твърде млад – едва на 27.
Концертът „60 години Димитър Воев“ ще събере на сцената три групи – “Нова Генерация”, “Тангра” и “Ревю”, всяка от тях свързана, по един или друг начин, с творчеството на Воев - символ на неформалната културна вълна в България от края на ХХ век.
“Нова генерация е еманация на новите поколения, които се появяват след нас и сега, в момента точно има един такъв бум на едно ново поколение, което създава собствена музика и освен, че са слушали нашата група, слушали са “Ревю”, “Тангра”, тези групи от края на 80-те и началото на 90-те те сега създават своя собствена музика и всъщност може би те са новата генерация, която в един момент ще ни замести, когато вече не можем да правим това, което правим”, казва Симеон Воев.
Бунтарската музика ще съществува винаги и ще провокира умовете и сърцата на будните млади хора. Доказателство за неуморимостта на тези бунтари е, че не бягат от проблемите, а ги наричат с истинските им имена - и в музиката си, и в живота си. “Едвам се сдържам на целия този фон, който е в държавата и в столицата, да не говоря за едни други неща.
Чувствам се като в “Пир по време на чума” ние говорим за концерт, при положение, че сме затънали до шия да не казвам в какво. Тия неща, които се случват тук с транспорта. Това не е задръстване. Заради тези политически игри, които едни хора, които 20 години управляваха този град, накрая изпуснаха властта, не им беше гласувано доверие и те продължават да се опитват с най-гадните методи да упражняват тази власт.
Просто съм бесен за това, което се случва. Кой предвожда протестите. За това, което се случва с журналистите - протестите заради ниските заплати. Къде се намираме като ниво на журналистиката и свобода на словото. Затънали сме до гуша”, допълва Васо Гюров, който се надява следващите поколения “нови генерации” да имат рефлекс към тези неща.
“Аз като музикант избягвам да говоря за политика, колкото и да е свързано това с реалния живот съвсем пряко. Това, което можем ние да правим е да показваме, че има и алтернатива. Не е всичко на тази витрина, която всъщност е много кална напоследък”, казва Иво Чалъков от “Тангра”, а Васо Гюров го допълва: “Не са само полицаи, шофьори и пожарникари в тази държава”.
Чуйте повече в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..