Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златни съкровища и интерактивни изживявания в музея на Пазарджик

Снимка: Десислава Семковска

Историята на музейното дело в Пазарджик започва още от втората половина на XIX век, когато по идея на Стефан Захариев в местното читалище "Виделина" се оформя сбирка от старини, монети, църковни ръкописи. През годините музеят обогатява фонда си и днес, повече от 100 години по-късно, в Регионалния исторически музей – Пазарджик се съхраняват около 100 000 музейни единици – археологически и етнографски предмети, документи, свързани с исторически събития и личности, с традициите и обичаите на населението от този район.


На най-голям интерес се радва обновената през 2024 г. зала "Археология" в централната сграда на музея – нова модерна експозиция, отговаряща на изискванията на съвременното поколение посетители.


"Централно място е отредено на най-дълго проучвания и най-значим археологически обект на територията на област Пазарджик – селищна могила "Юнаците" – разказва Валентина Танева, зам.-директор по научно-изследователска, експозиционна и фондова дейност в музея. – Нейното значение за праисторическата археологическа наука е изключително. Това е многослойна селищна могила и все още не е достигнат стерилен пласт, тоест най-ранното селище, което е положило основните на живота в тази част на Тракия. В зала "Археология" са показани различни видове съдове, култови предмети, а най-интересното в този раздел са златните находки, открити по време на проучванията на могилата."


Сред тях е и едно златно мънисто от средата на V хилядолетие пр. Хр., което според молекулярния анализ е най-старото обработено злато, открито в света към момента – около 150 години по-ранно от златните находки от Варненския халколитен некропол.


"То е изключително малко, но всъщност е ценно и е доказателство за обработката на злато през този период – отбелязва Валентина Танева в специално интервю за Радио България. – Освен това са показани златна апликация, спирала, медни предмети – шила, игли, брадва, които са свидетелство за наличието на металургичен център в "Юнаците" и начално производство на метални предмети в този период. 

Съкровището от Равногор и възстановката на златната конска амуниция

За първи път експонираме и съкровището от Равногор – украса за конска амуниция, златни находки от две погребения, златни апликации от Калугерово и мн. др."


Музеят в Пазарджик притежава и богата нумизматична колекция. 


За първи път са изложени оригинални монети, една от които е на древното тракийско племе дерони, част от съкровището от село Величково, превърната в емблема на РИМ-Пазарджик (на снимката по-долу, в средата, експонат 1).


"В музея има и много интерактивни неща. Например една интерактивна карта, на която са показани най-важните проучвани обекти на територията на Пазарджишка област, с информация за характера на археологическите обекти, за проучвателите, които са работили там, кога са проучвани и какво е разкрито. Също така има видеостена, на която се показват с допълнителна информация други находки, които не са представени в експозицията. 


Има прожекционен сектор, на който се показват филми за археологическите проучвания и могат да се провеждат различни други занимания. И съвсем заслужено заради дейността и новата експозиция през 2025 г. РИМ – Пазарджик получи най-високото отличие на Сдружение "Български музеи" – "Музей на годината" – с гордост отбелязва събеседничката ни.

Валентина Танева
А с метода на добавената реалност археологическата експозиция предоставя на своите посетители интересни преживявания – танц на нимфи, реконструкция на праисторическо жилище, на тракийска колесница и на средновековната крепост "Цепина". Всеки посетител може виртуално да сложи върху себе си част от съкровището от с. Црънча и да си направи селфи за спомен.


С това далеч не се изчерпват дейността и обектите на РИМ – Пазарджик. В областта на интереса му са проучвания на множеството крепости, светилища и древни храмове край града. Част от музея е и Етнографската експозиция.


"Тя е изключително богата, събирана с години от работещите в музея етнографи. Показани са предмети от живота и бита на населението в този край, свързани със занаятите, търговията, селскостопанската дейност, религиозните ритуали. Понеже Пазарджик е разположен на 3 географски области – родопска, полска и средногорска, оттук идва разнообразието в културата и местните традиции на населението от този край. Подредена е в най-голямата къща от епохата на Възраждането в Пазарджик, построена през 1850 г., принадлежала на богатия търговец Николаки Христович и обявена за архитектурно-художествен паметник на културата."

Къща на заможно селско семейство
В 18-те стаи на двуетажната къща са показани архитектурата на жилищните и обществените сгради. 

Гостна стая на богато градско семейство
Събрани и съхранени са ценни колекции: предмети от градския бит, занаятчийски инструменти, селскостопански уреди, народни музикални инструменти, облекла и накити.


И още един паметник на културата е обект на Регионалния исторически музей в Пазарджик – родната къща на видния политик и държавник в следосвобожденска България, писателя, преводач и художник Константин Величков.


Там е разположена експозиция, свързана с живота и дейността му и интериор на жилище от възрожденския период.

Кабинетът на Константин Величков

Вижте още:

Снимки: Десислава Семковска

По публикацията работи: Иван Петров
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени

OSZAR »