Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Амарантът е здравословна суперхрана и златна мина за земеделците

Може да служи за храна на хора и животни, а децата да го консумират като пуканки, обясни Роман Рачков

Снимка: Unsplash

Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани.

Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по интегрирана и биологична растителна защита. Председател е на Българската асоциация по биологична растителна защита, има интереси в областта на инвазивните видове насекоми в Европа.

Амарантът е една от най-обещаващите култури за съвременния агробизнес, поради високата му екологична адаптивност, бързо развитие и способност да издържа на екстремални условия. Растението има множество приложения и всичките му части могат да се консумират, за разлика от много други зърнени култури – обяснява Рачков.

Амарантът е устойчив на болести, засушаване, може да бъде отглеждан без риск за консуматора на маргинални, засолени и замърсени почви дори.

"Пазарът на земеделски продукти и преработени от тях храни се разширява все повече. Вече в много магазини могат да се видят щандове с биологично земеделие. Това е свързано с начина на живот, а и с нарастващите доходи – отбеляза експертът, автор в "Климатека".

Той обясни, че суперхраните доставят на човешкия организъм нужните аминокиселини, витамини, микроелементи и т.п.

Приликата с щир е видима / Снимка: Климатека

Амарантът у нас е популярен колкото киноата и може да се види в магазина редом с нея. Той е от едно семейство с познатия щир, но са с различни размери и семена. Няма друга земеделска култура с такъв коефициент на възпроизводство.
Интересът към него се възражда през 70-те години на ХХ век.

Има приложения в много сфери: от хранителната индустрия и здравеопазването до екологични и индустриални решения.

"Ние имаме идеални условия за отглеждането му, но за съжаление не му отделяме достатъчно внимание и са налага да го внасяме", допълни Рачков.

Амарантът не съдържа глутен, което го прави идеален избор за хора с глутенова непоносимост. И интересното е, че могат да се използват всички части от надземната част на растението - както за човешка консумация, така и за фураж.

Специалистът препоръча да се консумира с мед, какао, а може и като пуканки.

Чуйте разговора на Катя Василева. 

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна
OSZAR »