В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керека, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България.
Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството, паметникът от каменна плоча и релефни изображения, открит на 6-и април 1885-а година, е най-старият в България в чест на Светите братя Кирил и Методий, и досега никой не е оспорил този факт, казва кметският наместник на Керека Йордан Дойнов.
Паметникът, на който жителите на Керека поднасят цветя, е открит по идея на родолюбивите деятели от местното читалище, на учителя Дончо Момчев и свещениците Димитър Лафчиев и Рачо Цочев. Върху каменната плоча е изписана датата на поставянето му в църковния двор. Тогава, преди 140 години, местните хора засадили два салкъма, символизиращи братята Кирил и Методий.
Тази история е поставена на видно място, но няма кой да я чете, защото е малко известен фактът, че първият паметник в България за Светите равноапостоли е точно в Керека, със съжаление коментира кметският наместник.
Нужна е по-голяма разгласа, дава си сметка Йордан Дойнов, който приема на драго сърце идеята на отбивката за селото да се постави табела, от която тръгналите на път да прочетат и да направят завой, за да се озоват в Керека.
В селото, което се споменава като махала в един турски ферман още през 1619-а година, за радост се чувства оживление, доста от старите къщи са намерили нови собственици и са станали дом за млади семейства. Когато отбелязали 400 години от основаването на селището, местните хора възприели за празник на Керека 11 май, денят, в който българската православна църква почита Светите равноапостоли Кирил и Методий.
Друга светиня в селото е църквата "Свето Благовещение", издигната преди близо 2 века. След средата на 70-те години на миналия век била затворена, в последствие разграбена, но хората тук се надяват да я възродят, благодарение на подкрепа от банкова институция и със собствен труд.
Връщайки се назад във времето, с Йордан Дойнов, който не е местен, но милее за селото като за родно, разсъждаваме за някогашните българи, за духа на балканджиите, оставили диря след себе си.
Паметникът в прослава на Светите братя Кирил и Методий е вдигнат с помощта на дарители, чийто имена са издълбани в каменната плоча, но вече трудно се четат, защото е нужна реставрация, за да има памет, която времето да не заличи.
Още по темата слушайте в звуковия файл.