От началото на учебната 2025/26 година българският език, история, фолклор и традиции стават част от програмата по българистика на едно от най-престижните висши училища в САЩ – Университета на Илинойс, съобщиха от Министерството на образованието и науката.
Българистиката има традиции отвъд Океана, прекъснати с началото на демократичните промени в нашата страна. В последните десетилетия изучаването на българския език беше основен приоритет на неделните училища, където се обучават деца на българските емигранти, които искат да запазят връзката с майчиния език и родината. "По времето на Студената война има над 10 университета в Америка, където се изучава български език, като веднага след промените при нас, лека-полека, интересът спада и се стига до момент, в който в нито един университет тук не се преподава български език. А нов лекторат по български език не е бил разкриван от края на 70-те и началото на 80-те години на м.в." – пояснява пред Радио България генералният консул на страната ни в Чикаго Светослав Станков.
Третият по големина град на САЩ в щата Илинойс е приютил най-многочислената българска общност отвъд Океана – там градят живота си близо 100 хиляди сънародници, което ще спомогне за популяризирането на новата специалност в престижния местен университет. Очаква се обаче интерес да проявят и младежи от различни националности, които са любопитни към България и нашия език.
"Американците имат навика да се интересуват от езици, свързани по някакъв начин с различните геополитически събития. Затова в момента има интерес към украинския и руския език. Независимо, че вече сме член на ЕС, стратегически партньор на САЩ, истината е, че интересът към българския език намалява и в един момент изчезва. Единственият начин да бъде възстановен беше чрез доброто партньорство между академичните институции тук и българската държава, в лицето на МОН и МВнР" – обясни генералният консул.
Заедно със съмишленици той прави анализ на причините, довели до изчезването на българския език от американските университети и събират пъзела с информация от двете държави и срещи с някои от преподавателите.
"За мен най-важното беше, че имаше остатъци от българистиката в Университета на Илинойс – той е в Топ 10 на света по инженерни науки, и попаднах на големи приятели на България там – те са посещавали страната ни и имат прекрасни спомени, както и прекрасно впечатление от последните преподаватели по български. Също така фактът, че университетът се намира на два часа път от Чикаго и че там учат много българчета, родени в Америка, ме накара да го избера за тази инициатива. Бях посрещнат много радушно и в рамките на по-малко от две години успяхме да извървим пътя от бял лист до обявена процедура за преподавател."
Българският генерален консул изказа специална благодарност към проф. Джон Рандолф – директор на Института по славистика в университета. Той е сред радетелите на инициативата и съдейства с контакти с представители на различните департаменти, от които се изисква одобрение за добавянето на нова специалност в учебния план.
"Чикаго и предградията му са дом на най-голямата българска общност в Америка. Тук има 13 неделни училища, няколко културни центрове, артисти, писатели, художници, няколко ансамбъла по народни танци. Затова идеята е в университета да се преподава не просто български език, а българистика, която включва в себе си различни елементи от нашия фолклор и култура. Тоест студентите от български произход или американците, които искат да се докоснат до нашата култура, да имат по-широка представа за това кои сме ние и каква е нашата древна цивилизация" – пояснява генералният ни консул в "Града на ветровете".
Очаква се програмата да започне през учебната 2025/2026 като в нея ще имат право да се включват бакалаври, магистри или докторанти.
"България се завръща на академичната карта на най-престижната образователна система в света – казва с гордост Светослав Станков и апелира към преподавателите у нас да кандидатстват за новата академична позиция: – Това е изключителен престиж за нашата държава и се надявам много български преподаватели да разберат за инициативата и да подадат своите документи пред МОН, като срокът за целта е 2 юни."
Обявата за кандидатстване на преподаватели ще откриете тук.
Снимки: FB/BulgarianConsulateChicago, Facebook/Svetoslav Stankov, Facebook/illinois.edu, illinois.edu