На 25 май сънародниците ни в Париж и околностите се събират на традиционния събор в Моренвилие, посветен на празника на славянската писменост и култура. Поканени са всички български училища, наши сънародници, а също и приятелите на България.
За отец Иван Карагеоргиев отбелязването на деня на светите братя Кирил и Методий е един от начините, с които Българската православна църква приобщава в Париж хората, които са далече от храма. "Съборът е с благословението на митрополит Антоний и под патронажа на посланик Радка Балабанова, за което сме благодарни", отбелязва отец Иван, който служи всяка неделя в храма на БПЦО "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в Париж:
"Съорганизатор е танцов ансамбъл "Зора" и се опитваме да бъдем като център на това прекрасно събитие, което може би събира най-много българи – разказва отец Иван в интервю за подкаста на Радио България "Мост на вярата". – Стремим се да запазим акцента върху делото на светите братя Кирил и Методий. Това не е просто празник на буквите и на литературата, а също и на вярата. Ако вярата не беше предшествала тяхното чутовно дело с превода, то просто нямаше да съществува и да сме тук, за да се върнем към извора."
В храма хората са добре дошли да съучастват молитвено в богослуженията, подчертава отец Иван с надеждата да бъде полезен в духовната подкрепа за сънародниците ни зад граница. И тази грижа се изразява в мероприятията, които църковната ни община организира за децата от различните възрастови групи, както и за възрастните:
"Всеки път, когато идвам, се възхищавам на отдадеността на отците и виждам, че това място е наистина средище, в което нашите сънародници намират упование. Дава им спокойствието, от което вероятно имат нужда и действително е своеобразен пристан за тях – посочва посланик Радка Балабанова пред Радио България: – Аз се радвам винаги, когато имаме възможност да подкрепяме дейностите на църковната общност. Радвам се, че сега за 24 май църковната общност организира традиционния вече събор за Деня на светите братя Кирил и Методий. Това е 29-ият пореден събор. Наистина е впечатляващо, че българската общност се събира да отбележим този най-хубав български празник. За мен, в лично качество, е приятно и е удоволствие да бъда тук, но и се радвам, когато виждам, че храмът е наистина специално място за нашите сънародници и всъщност им дава това, което усещат като потребност – духовността. В крайна сметка тя ни дава и сила като нация."
По думите на посланик Балабанова, голямото предизвикателство за дипломатическата ни мисия във Франция е да продължи да събужда интереса сред французите, защото България все още не е достатъчно добре позната.
"Това изисква постоянно целенасочено усилие, което българската държава полага от години, но все още има какво да се прави съвместно с всички представители на българската общност във Франция, включително и с Българската църковна общност."
Освен събора, Църковната ни община в Париж организира и изложби с икони, които, по думите на отец Иван, се превръщат в своеобразен мост между народите. В тях участват не само български иконографи но и православни и други народности. А в днешните времената на предизвикателства и изпитания иконата може да бъде този мост, който да ни напомни, че всички сме едно в Христа, заключава отец Иван.
Интервюта: Александра Карамихалева и Дарина Григорова
Снимки: Българско училище "Кирил и Методий" в Париж, Българска православна църковна община “Св Патриарх Евтимий Търновски” - Париж, pravoslavie.bg