Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи.
Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български език.
Държавният институт за слепи е първото специализирано учебно заведение в България, което поради липса на подходяща сграда в София, през 1952 г.е преместено във Варна.
Специалното училище има важен принос в развитие на обучението на зрително затруднените деца в България. В него се работи със специални програми по ориентиране и мобилност, зрително подпомагане и ежедневни умения.
Първо в страната въвежда програмите по интегрирано обучение и ранно въздействие. Поставя началото на обучението на сляпоглухи деца в България и на деца и ученици с множество увреждания.
Днес в него се обучават 138 деца - освен със зрителни проблеми, те са и с множество увреждания. От 53-ма преподаватели се състои педагогическият персонал, в училището работят и 35 души непедагогически персонал. Има и четирима щатни ресурсни учители, които подпомагат обучението на зрително затруднени деца до 6-годишна възраст, които са интегрирани в детски градини, живеят в домовете при родителите си или се отглеждат в Центрове за настаняване от семеен тип, както и обучението на зрително затруднени ученици, интегрирани в масови училища.
От 2009 година към училището работи брайлова печатница, финансирана от МОН.
От началото на учебната 2019/2020 година е открита първата паралелка в специалност "Озеленяване и цветарство".
Директор на учебното заведение е Жулиета Петкова.
През 2015 година екипът създава в сградата музей, който представя историята на зрително затруднените в България. В Нощта на музеите имаше огромен интерес към него. Геновева Зашева – главен учител, разказва какво може да се види в експозицията:
Вече 22 години в учебното заведение работи Снежана Пенева, в момента на позицията "заместник-директор". От нея научаваме как функционира целият организъм, наречен Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов":
Част от всеотдайния екип на учебното заведение от 25 години е и заместник-директорът Валентина Йорданова. По думите ѝ в последните години намаляват зрителните проблеми при децата като цяло, но се увеличават различните други увреждания. Тя разказва за специалните кабинети в училището:
Децата се включват в извънкласни форми според своите интереси и способности: обучение по пиано; народно пеене; народни инструменти; модерни танци, арттерапия; спортни секции по лека атлетика, голбал, шахмат, шоудаун, бочия и адаптиран кърлинг.
Още за това – от главния учител Яна Раева:
През декември училището за деца с нарушено зрение във Варна ще празнува своята 120-та годишнина. Как се подготвя екипът разказва заместник-директорът Снежана Пенева:
В деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, събеседниците на Антон Митов говорят за единните стандарти и методология за дигитализиране на музейно, библиотечно и аудио-визуално съдържание. Или накратко – за процеса на преобразуване на информация в цифров (електронен) формат в БНР...
Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва ежегодно на 22-ри май. Той се чества от 2001 г. с резолюция A/RES/55/201 на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) от 20 декември 2000 г. Темата на инициативата през настоящата 2025 г. е: "Хармония с природата и устойчиво развитие". Какво е това биологично..
В рубриката "Всичко за образованието" задаваме въпроса на директора на СУ "Д-р Петър Берон" в Червен бряг Антон Шуманов. Преди да запеем "Върви, народе възродени" и да си дадем сметка колко се разминава общата картина на средното ни училище от наследените от далечни времена очаквания към него, искаме да разберем има ли начин то да бъде мястото,..
Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за природно..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
Ел. поща: [email protected]