Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Централната минерална баня в София ще заработи като градски термален център

Снимка: Уикипедия

На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като Регионален исторически музей.

С арх. Ивайло Захариев от Българска асоциация за термално наследство (БАТН) в "Нашият ден" говорим за подписания на 13 май Меморандум за възстановяване на Централната минерална баня в София – какво се казва в него, какво е значението му за развитието на банята като общински термален център с широк обществен достъп.

БАТН от години се бори за възстановяването на Централната минерална баня в София в нейната изначална функция, като за целта организира поредица от инициативи и дискусии. На 13 май усилията бяха увенчани с меморандум за обособяване на общински термален градски център. БАТН очаква спешни действия от страна на Столична община по създаване на специализирана структура, която да отговаря за провеждането на международен архитектурен конкурс и реално задействане на плана.

По думите на арх. Захариев пътят няма да кратък, но този път всички групи от Общинския съвет демонстрират политическа воля за осъществяване на проекта за градски термален център.

Архитектът подчертава, че докато Музеят на София може да бъде преместен на друго достойно място, то банята може да бъде само над минералния извор.

Визията на БАТН е за създаване на мрежа от термални центове, които да привличат гражданите и туристите в столицата. За целта, според арх. Захариев, е нужен икономически анализ, който ще докаже ползите от инвестирането в такава инфраструктура. Като положителен пример арх. Захариев посочва баните в Панчарево и в Баня, които привличат поток от туристи. Минерална баня "Овча купел" също ще отвори след някои довършителни дейности, а за тази в Горна баня има заделен граждански бюджет, добавя гостът.

Арх. Захариев призовава хората да се включат в онлайн подписката за възстановяването на Централната минерална баня и да заявят подкрепата си в социалните мрежи, което би дало необходимия тласък на местната власт.

Чуйте разговора в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Атанас Семов

Еврото предполага ниска инфлация и задържане на цените – то е "инфлационна котва"

Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира разделението в обществото ни на теми като въвеждането на европейската единна валута и идеята за обучение по религия и добродетели в българското училище. Проф. Семов заявява: "ЕС е първата в..

публикувано на 20.05.25 в 12:50
Нина Цанева, Н. Пр. Катрин Банън и Емилия Клайн

Н. Пр. Катрин Банън: За българо-ирландските културни и бизнес отношения

За българо-ирландските бизнес отношения, ирландското икономическо чудо, довело до милиарди чуждестранни инвестиции, за сходствата в историческата съдба и манталитета на българския и ирландския народ, за културния обмен между двете държави – разговор в "Нашият ден" с Н. Пр. Катрин Банън, посланик на Ирландия в София . Преводът в ефир е на Емилия..

публикувано на 20.05.25 в 09:40

Антон Митов представя: Транспортно-туристически неволи

За "софийската тежка транспортна стачка", туристите и пенсионерите. На прага на лято 2025 Гърция въвежда нови правила за кемпери и каравани. Какви са правилата, забраните, глобите и как се смеят чайките? Хърватия – "страната на лазурното море, красивите острови и абсурдните правила за туристи". Транспортни ненормални правила – кой как може да шофира в..

публикувано на 19.05.25 в 18:45
Мария Мира Христова и Милена Милева-Дрончева (вдясно)

Милена Милева-Дрончева: За малкото училище и малкото дете с любов

Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..

публикувано на 19.05.25 в 18:02

За птичките божии

Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока.  Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце.  Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..

публикувано на 19.05.25 в 16:25
OSZAR »