Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крикор Асланян: Поднасянето на чай в Мароко е ритуал

"Оказа се, че имам феноменална памет. Няма една дума, която да е преписана отнякъде. Всичко, което споделям, е по памет. Събития, имена, дори дати, помня", казва гостът в "Покана за пътуване" Крикор Асланян. Подчертавам го, защото авторът на книгата "Един софийски малчуган разказва" е на 87, а продължава не само да пише, ами и да мечтае за още пътешествия. Той е посетил 35 държави. Завършил е френска филология и външна търговия, в момента живее в Монреал, но пет години е бил учител в Мароко. На френски е преподавал шлосерство, машинно чертане и стругарство.

Поканих го да разкаже за северноафриканската държава като човек, който е живял в столицата Рабат, обаче е избродил страната надлъж и шир, извън традиционно туристическите Казабланка, Фес и Маракеш.

Той разкрива тайната в приготовлението на мароканския черен чай със стрък жива мента в него, чиито ритуал на поднасяне е истинска атракция. Умелият сервитьор поставя чашата на масата и от поне метър и половина височина безпогрешно я улучва със струйката от чайника. Всички се втурват да го снимат, а той горделиво се усмихва. На друг – ритуал, този на мароканския тънък пазарлък Крикор Асланян също ще ни обучи.

Мекият климат през зимата (температурата по обяд през януари е около 20.5°C) и безкрайната плажна ивица са превърнали Агадир в любима дестинация за слънчева почивка през студения сезон. Градът е разположен на брега на Атлантическия океан, близо до подножието на Атласките планини. Той е модерен, забързан и благодарение на високите сгради, широки пътища, модерни хотели и кафенета в европейски стил. А храната с пресни морски дарове е феноменална, но моят гост Крикор Асланян, който е живял в Мароко предпочита да кривне от утъпкания от туристи път към безлюден плаж и ботаническа джунгла.

Мислех, че градините Мажорел, създадени в Маракеш от Ив Сен Лоран са най-красивите в Мароко, но г-н Асланян ме опроверга и породи у мен желание да видя на живо Жарден екзотик в Агадир.


Авторът на книгата за стара София "Един софийски малчуган разказва" обеща отново да гостува в "Покана за пътуване", защото е посетил Каньонът на антилопата в САЩ, а това е място, което трудно може да се опише с думи.

Снимки: личен архив на Крикор Асланян
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Радостина Александрова

Генна мутация променя продължителността на съня при хората

Повечето хора обикновено спят между седем и девет часа всяка нощ. Науката твърди, че някои хора могат да се чувстват добре само с четири часа сън, като са напълно отпочинали и готови за работа. Звучи като суперсила, а за някои щастливци това е генетична реалност. Изследователите отдавна се интересуват от хората, които естествено спят кратко време...

публикувано на 25.05.25 в 12:30
Таня Петрова, Антон Митов, Стоян Стоянов и Милена Кондева

Цифровизация на словото

В деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, събеседниците на Антон Митов говорят за единните стандарти и методология за дигитализиране на музейно, библиотечно и аудио-визуално съдържание. Или накратко – за процеса на преобразуване на информация в цифров (електронен) формат в БНР...

публикувано на 24.05.25 в 16:20
проф. Бойко Георгиев

Трябва разумно да потребяваме природните ресурси, за да запазим биоразнообразието

Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва ежегодно на 22-ри май. Той се чества от 2001 г. с резолюция A/RES/55/201 на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) от 20 декември 2000 г. Темата на инициативата през настоящата 2025 г. е: "Хармония с природата и устойчиво развитие". Какво е това биологично..

публикувано на 24.05.25 в 12:00

Може ли училището днес да вдъхновява и да дава път в живота на младите хора

В рубриката "Всичко за образованието" задаваме въпроса на директора на СУ "Д-р Петър Берон" в Червен бряг Антон Шуманов. Преди да запеем "Върви, народе възродени" и да си дадем сметка колко се разминава общата картина на средното ни училище от наследените от далечни времена очаквания към него, искаме да разберем има ли начин то да бъде мястото,..

обновено на 24.05.25 в 09:57
 проф. Евелина Славчева

Проф. Евелина Славчева: БАН е духовен, експертен и научен център на България

Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..

публикувано на 23.05.25 в 18:40
OSZAR »