Това мнение изрази в интервю за БНР Антон Кутев, бивш депутат от БСП, бивш говорител на служебни правителства и бивш общински съветник.
Той акцентира върху активността на органите на реда "спрямо тези кметове и заместник-кметове, при положение, че ги виждаме години наред да дремят изключително успешно" и предположи, че арестите около казуса с АМ "Хемус" биха могли да бъдат "много по-значими от тези в Столичната община", като "ако се задействат за "Хемус", моментално ще падне това правителство".
По думите му, "това, че питаме за корупцията на другите, е хубавото на демокрацията", въпросът е има ли органи, които да отговарят на въпросите. "Ако можеха да уязвят някои от хората на президента, щяха да го направят, безспорно", допълни Кутев.
В главата на хора като Пеевски не стои въпросът дали ще стане министър-председател, а кога, смята Антон Кутев.
"Този човек е напълно убеден, че върви към властта. Не вървим на добре. Следващото правителство няма да е на Борисов, няма да е и на Желязков. Борисов крепи Пеевски с ясното съзнание, че Пеевски откъдето е минал, е взривил всичко след себе си."
Всички виждаме какво се случва, всички виждаме дълбоката корупция в системата, виждаме зависимостите в нея. Хората знаят, че ги лъжат и затова не отиват на избори. Имаме политическа система, която се крепи изцяло върху лъжа, прави равносметка той.
Направиха ПП благодарение на имиджа на правителството на Стефан Янев, но проявяват политическо невежество – мисленето им е разположено в бизнес схеми. Пеевски е много по-политическо животно от тях, каза още Кутев, който сподели, че в началото е подкрепял ПП и е мислел, че "в това има хляб", но добави че "все трябваше нещо да научат от политиката".
Малко са партиите с вътрешен интегритет. БСП беше една от тях. ДПС също, но Пеевски успява много успешно да я превземе отвътре, отчита Кутев, като анализира процесите на разпад и изказа опасения, че БСП е реално заплашена дали ще премине 4-процентовата бариера. Според него щом и двете партии изчезват, значи съвременната политика вече не стои на идеологически основи и по друг начин се измерва как се прави политика.
Запитан от какво зависи дали утре ще има предсрочни избори или правителството ще се задържи по-дълго, Кутев отбеляза, че на първо място това е "до каква степен Пеевски ще реши да смени правителството, защото има механизмите" и "има цял наръч политически технологии", които поддържат гнева на обществото в определени рамки. Срещу тях стои един-единствен механизъм: народният гняв и понякога народът излиза извън рамките.
"Има напрежение. Въпросът е кое е това, което може да възпламени този гняв. Много прост битов инцидент ще взриви този гняв, който се трупа. Ясно е, че обществото иска ред", настоя Антон Кутев. По думите му, когато стигнем до положение, в което изборите не водят до избор и управлява човек с 2% рейтинг, това не е демократично.
Той смята, че фаворизирането на разговора за еврото е проблем за страната, защото големите проблеми на България не са свързани с него и открои като такива здравеопазването и образованието.
"Превръщането на тази тема в единствена е абсолютна грешка и представлява форма на замъгляване на политическите проблеми, които са много по-тежки."
В предаването "Политически НЕкоректно" Антон Кутев заяви, че президентът е "далече от "Възраждане", има съвсем други каузи и няма да тръгне да сваля правителството.
"Той очевидно не иска да прави проект. Ако иска, щеше да го направи отдавна. Пеевски и Борисов имат най-голям интерес да съборят правителството сега, за да избегнат риска от избори 2 в 1 – ще са много в полза на президента. Ще направят чудеса, но няма да го позволят."
За да избегнат избори 2 в 1, имат два варианта – или да предизвикат избори още тази година, по-умният вариант, или "със зъби и нокти" да се борят да прехвърлят президентските избори догодина, защото правителството го чакат много тежки месеци: януари, февруари и март и последиците трудно могат да се прогнозират, подчерта Кутев. Той вижда като вариант "да прехвърлят цялата тази вина на служебно правителство и да излязат сухи".
"Ако президентът не направи проект сега, след края на мандата няма да може да го направи. Има капан на очакванията, в който той се намира."Ако реши да влиза активно, това ще донесе както много надежди и подкрепа, така и много рискове за успех, тъй като "за да се подреди едно толкова дълго разграждано общество никак не е лесно" и не е по силите на един човек, коментира Антон Кутев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Днес температурите до 43 градуса създават предпоставки за висок риск от пожари в Гърция, предупреждават от Гражданска защита. Според последните прогнози живакът ще се повиши рязко предимно в континенталната част на страната. На островите духа вятър, но температурите също са много високи. Препоръчват на туристите да ходят на плаж в..
Изпитите след 7-ми клас трябва да се променят. Това обясни пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев. "Да има повече практически задачи. Едно от намеренията ни е да има интегрални изпити. Да започнем да мерим и компетентности, придобити по природни науки, пък и по обществени науки. Т.е да имаме интегрален изпит по математика и..
Проучване, поръчано от вестник "Сънди таймс", показва, че по-голямата част от британците смятат, че лейбъристкото правителство е не по-малко хаотично от предишното на консерваторите, а рейтингът на премиера Киър Стармър е рекордно нисък. Минути след като Риши Сунак застана под проливния дъжд пред Даунинг стрийт през май миналата година и..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в еврозоната като насилствено: "Нашата цел беше една и ние вече я постигнахме - цял свят и цяла Европа разбра, че българският народ се съпротивлява на неговото насилствено вкарване в еврозоната..
Двама трафиканти на мигранти в Гърция получиха присъда от общо 246 години затвор. Наказателният съд на област Додеканези издаде шокиращата присъда за двама турски граждани. Те са арестувани преди година до остров Кос за нелегален трансфер на 33 мигранти. Единият от трафикантите е с присъда от 177 години затвор и глоба от 1,8 милиона евро...
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването. "В целия цивилизован свят специализантите вземат малко пари, те не вземат лекарски заплати като за специалисти, но има отношение към тях - те са..
България на път, но в безпътица! Върви объркана, разединена и с пробит бюджет към еврозоната. "Съдружници по неволя" крепят правителството, за да не бъде компрометирано от вотовете на недоверие пред европейските партньори по-малко от седмица преди окончателния отговор за еврото от Брюксел. И ултиматум за младите ни лекари –..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..