Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Врачански ученици ще пишат на глаголица в работилница в регионалната библиотека

Библиотекарят Петя Илиева: Глаголицата носи светлина. Това е национално богатство

| Репортаж
2
Снимката е илюстративна
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Врачански ученици от основния образователен етап ще пишат с буквите от първата българска азбука. Работилница "Глаголица" е част от програмата на Регионалната библиотека "Христо Ботев" във Враца, с която библиотеката участва в Националната библиотечна седмица.

Аз, буки, веди, глаголи, добро, ест...

"Всяка буква има послание",

"Първата азбука на българите",

"Това е много важно нещо от нашата история", споделят врачански деца, които участват в работилницата.

Заниманията са включени в програмата на Регионалната библиотека във Враца за 19-ото издание на Националната библиотечна седмица. Мотото е "Библиотеката - мисия възможна", а целта - да се покаже, че библиотеките са навсякъде, в големите и малките населени места, и продължават да осигуряват свободен и равен достъп до информация, знания и култура.

В рамките на Националната инициатива врачанската библиотека организира три работилници, посветени на първата ни азбука. Заниманията са насочени към ученици от IV до VII клас и се провеждат в Тийн залата на библиотеката. Днес от 12.30 е последното занятие. Както и предходните две занимания, то включва представяне и опити да се пишат глаголическите букви. 

"Пишем първо на пясък и после продължаваме на листове",

"Всяка буква означава и цифра, което е много важно", разказват децата.

Снимка: БТА

Идеята и реализацията на работилница "Глаголица" е на библиотекаря от отдел "Изкуство" Петя Илиева, която е бивш учител. 

Време е "позабравената ни глаголица, която дълго време стоя на тъмно", да излезе на бял свят и всички да се възползват от нейната зареждаща роля, смята тя.

"Като видиш, усетиш въздействието… Това е нашето национално богатство, което трябва да заеме полагащото му се място."

Петя Илиева организира първите работилници по глаголица преди две години в рамките на ваканционната инициатива за деца "Лято в библиотеката". Тя съставя книги, свързани с древната азбука.

"В момента работя следващи. Целта ми е да покажа откъде идва глаголицата, посланието, как се изписват буквите, в речника да се упражняват хората да четат отделни думи."

Глаголицата носи много светлина, подчертава библиотекарят.

Илиева е убедена, че общността на хората, които познават глаголицата, расте

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Янка Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39
OSZAR »