Аз, буки, веди, глаголи, добро, ест...
"Всяка буква има послание",
"Първата азбука на българите",
"Това е много важно нещо от нашата история", споделят врачански деца, които участват в работилницата.
Заниманията са включени в програмата на Регионалната библиотека във Враца за 19-ото издание на Националната библиотечна седмица. Мотото е "Библиотеката - мисия възможна", а целта - да се покаже, че библиотеките са навсякъде, в големите и малките населени места, и продължават да осигуряват свободен и равен достъп до информация, знания и култура.
В рамките на Националната инициатива врачанската библиотека организира три работилници, посветени на първата ни азбука. Заниманията са насочени към ученици от IV до VII клас и се провеждат в Тийн залата на библиотеката. Днес от 12.30 е последното занятие. Както и предходните две занимания, то включва представяне и опити да се пишат глаголическите букви.
"Пишем първо на пясък и после продължаваме на листове",
"Всяка буква означава и цифра, което е много важно", разказват децата.
Идеята и реализацията на работилница "Глаголица" е на библиотекаря от отдел "Изкуство" Петя Илиева, която е бивш учител.
Време е "позабравената ни глаголица, която дълго време стоя на тъмно", да излезе на бял свят и всички да се възползват от нейната зареждаща роля, смята тя.
"Като видиш, усетиш въздействието… Това е нашето национално богатство, което трябва да заеме полагащото му се място."
Петя Илиева организира първите работилници по глаголица преди две години в рамките на ваканционната инициатива за деца "Лято в библиотеката". Тя съставя книги, свързани с древната азбука.
"В момента работя следващи. Целта ми е да покажа откъде идва глаголицата, посланието, как се изписват буквите, в речника да се упражняват хората да четат отделни думи."
Глаголицата носи много светлина, подчертава библиотекарят.
Илиева е убедена, че общността на хората, които познават глаголицата, расте.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..