Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Трета световна война ще е ликвидиране на човечеството"

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

"Първото нещо е – обичай страната си, държавата си, народа си"

| Интервю
доц. д-р Иван Сечанов
Снимка: Добромир Видев

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България.

"Война повече не трябва да има. В момента войните се правят от хора, забравили поуките от Втората световна война", коментира Сечанов пред БНР. Младите трябва да разберат, че войната е най-лошото нещо в живота на човека.

"Войната е най-фаталното нещо за един народ. Трябва да направим всичко възможно да избегнем войната."

"Участвахме на финала на Втората световна война – Сърбия, Хърватия, Унгария, до австрийските Алпи отидохме, цялата армия, за да спасим България от трета национална катастрофа. Съветският съюз призна, Молотов каза - българи, не бойте се, вашите граници ще останат такива, каквито са били преди войната. Южна Добруджа си остана към нас."

"Струваше си. България нямаше да бъде в този вид, в какъвто е сега. Ние спасихме България от трета национална катастрофа. Това беше единственият начин – да участваме, да дадем някакъв принос", прави равносметка днес ветеранът, убеден, че участието ни е било справедливо. 

В края на Втората световна война като картечар доброволец на фронта Сечанов е участвал в боевете при Стражин и Страцин. Гордее се с това, не съжалява и смята себе си за късметлия.

"От Кюстендил до Гюешево немски самолети обстрелваха влака. Дадохме няколко души жертва от нашите и няколко ранени. За първи път видях какво е това фронт", спомня си ветеранът.

"Подгонихме немците, през Крива паланка, Стражин, Страцин, Куманово. Напредвахме. Не позволихме на немците да контраатакуват и да отстъпим."

Грешката ни беше участието ни в тройната ос: Рим – Берлин – Токио, а след 1990 г. "тази лъжлива демокрация", отчита доц. д-р Иван Сечанов. По думите му, демокрация означава народовластие, а властимащите сега, които имат пари, "себе си смятат за народ, а са малцинство".

Според него урокът от Втората световна война е изопачен.

"Трябваше да се съхрани ситуацията такава, каквато я остави ВСВ – два лагера, мирно съществуваха, Студената война е тази, която го промени."

По думите му, не се прави всичко възможно, за да се предотврати войната в Украйна.

"Защото нямат интерес да свърши тази война. Не Путин иска да завладее Европа, не Китай иска да завладее света – икономически да, но не по военен начин. Този, който иска да завладее света с цената на война – това е капитализмът. ЕС не е лошо обединение, Европа – ние сме европейци по начало, но трябва да бъде на демократичен принцип. Да си знаеш националността. Свързвай се, помагай на съседите, разбирай се в културно отношение, но първото нещо е – обичай страна си, обичай държавата, обичай народа си."

У нас са останали около 35 души ветерани от Втората световна война.

"И всичките сме на ръба на стоте."

Трета световна война ще е ликвидиране на човечеството, обобщава размислите си Иван Сечанов, според когото здравият разум ще надделее.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39
OSZAR »