Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца

5
Жените от Павликенското село Дъскот
Снимка: Здравка Маслянкова
Чуй новината! Чуй новината:

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца, нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в Дъскот е намерила и наша именита олимпийка, която прави причудливи оцети, а домакините не спират да правят сладкиши и споделят тайната как въпреки многото сладичко остават елегантни.

Павликенското село Дъскот е разположено на високо място, в така наречените "Дъскотски възвишения" и е на 8 км източно от общинския център. Постоянното му население наброява 340 души. За името на село Дъскот има две предания. Според едното -  в местността "Отлака" имало вековна дъбова гора, от която дъскорезница е бичела дъски, а според другото предание - от селските каменни кариери са се вадели плочи като дъски.

В землището на Дъскот са намирани глинени съдове, керемиди, тухли и много монети, което предполага, че то е било римско. На една от могилите през 1957 г. е открита делва от тракийско време.  В селото кипи читалищна дейност, местната църква, носеща името на Свети Иван Рилски, е паметник на културата. В старата здравна служба е направен музейна сбирка, посветена на бившия държавен глава от социалистическото минало Тодор Живков и съпругата му д-р Мара Малеева, която е била участъков лекар в Дъскот.

Гозбите на Павликенското село Дъскот

Има какво да разгледате в Дъскот, но и да опитате от уникалните гозби на местните хора, разказва музеоологът и кметска съпруга д-р Диана Митева:

"Имаме домашно сирене, домашно овче мляко, домашен кашкавал, домашно масло. Гледат се овце и крави. При нас има действаща кошара, която е единствена в региона".

Юлия Омбашиева

Дъскотските домакини приготвят яйцата по много различен начин. Маринованите яйца са прекрасно мезе и много вкусни, казва Юлия Омбашиева и разказва как се приготвят:

"Сварява се яйцето, обелва се, поставя се в бурканче и заливаме с топла саламура с подправки – лук синап, копър пипер. Престоява около десетина дни, за да поеме саламурата, и се консумира. Кисело яйчице".

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади, която след активната си спортна кариера дълги години живя и работи в Австралия, а след това е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра с бразилския си съпруг павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет. Цветанка Костадинова разказва за своите причудлив и екзотични оцети:

Цветанка Костадинова

"Аз правя много видове оцет. Правя оцет от всичко – от бъз, от ябълки, от круши, от сливи, от джанки, от ягоди, от череши, от дюли и ги ферментирам с различни билки и подправки. Не използвам захар, обикновено със захарта на плодовете и добавям малко мед. Някои от оцетите като престоят по 2 години се избистрят. За гъба слагам комбуча, която ги ферментира и им дава допълнителни още здравословни качества".

И за да се подсладите, можете да опитате и да си приготвите от сладкишите на дъскотските жени. Защо от тях не се пълнее, разказва Диана Митева:

"Рецептата за курабиите е първо много любов, желание, а в тестото се слага, мед, захар и не на последно място – още любов. Любимият десерт на моето семейство е негърче – с много захар и разтопен шоколад. За да не се пълнее от десертите, практикуваш любовта".

Всичко е любов, включително и храната, казват домакините от хубавия павликенски край и село Дъскот.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Фрагмент от корицата на книгата

Борислав Вълов-Ей Бо с книга, вдъхновена от действителни събития

"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..

публикувано на 19.05.25 в 15:14
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
OSZAR »