Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Няголов: Шекспир ни учи, че злото и страстите могат да бъдат разбрани

Какво общо имат футболът, хип-хопът и татуировките с Шекспир?

Снежина Петрова: Шекспир е бил на улицата, не бива да бъде мислен като нещо елитарно

| Интервю
Снежина Петрова и Георги Няголов
Снимка: Силвия Великова

В Нов български университет се провежда "Следата "Шекспир". Вдъхновяващият фестивал, който ще продължи до 26 април, включва студентски театрални постановки, академични лекции, дискусии, турове "Ескейп Хамлет".

НБУ завибрира, резонира по темата "Шекспир", разказа пред БНР гл. ас. Георги Няголов, преподавател по английска литература и шекспировед. По думите му, фестивалът е привлякъл и преподаватели от други области, предложили различни ракурси – има например лекция как Шекспир е свързан с футбола или с хип-хопа.

"Много е утешително да видиш, че има пространство на хуманността. Такова пространство е и Шекспир – в неговите произведения. В момента такова пространство е НБУ. Шекспир ни учи на добродетели. Шекспир ни учи на това, че злото и страстите могат да бъдат разбрани, но е добре, когато разумът надделява", изтъкна Няголов.

През други автори съм изиграла големите теми на Шекспир, сподели актрисата и преподавател доц. Снежина Петрова, която е ръководител на Департамент "Театър" в НБУ и един от инициаторите на фестивала.

"Шекспир е бил на улицата и театърът е бил тогава. Ние се опитаме да го направим по-достъпен, да влезе в живота ни. Шекспир не трябва да бъде мислен като нещо много елитарно, труднодостъпно за човека, който не ходи на театър или не чете", смята тя.

Образованието днес най-ефективно се случва чрез преживяване, не чрез фронтална лекция. Да направим такъв дизайн на образователния момент, че да може емоционално и действено да се преживеят неща и да се открие онова, което целим да преподадем, отбеляза Няголов.

Най-щастливи бихме били да видим учители, довели учениците си на изнесено обучение, подчерта Снежина Петрова.

Шекспир работи с големи архетипи. Шекспир се ползва от психоаналитиците от Фройд насам. Татуираните образи също са архетипи, подчерта актрисата във връзка с една от темите на фестивала, посветена на татуировките.  

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47
OSZAR »